טכנולוגיה מתקדמת בחומרי ניקוי אקולוגיים מצמצמת חשיפה לכימיקלים

מאת ד"ר סמי סעדי מנהל מחוז צפון, המוסד לבטיחות ולגהות

 אילו חומרי ניקוי נחשבים מסוכנים? האם חומרים "ירוקים" בריאים יותר? מה השפעת משך החשיפה? ומה חדש בתחום? כל התשובות כאן הניקיון אמור לשמור על בריאותנו, אלא שבתוך מגוון מוצרי הניקוי הרבים הקיימים בשוק טמון גם פוטנציאל סיכון גבוה לבריאות האדם ולסביבה. חומרי הניקוי מבוססים לרוב על חומצות, בסיסים, ממסים, תרכובות כלור ועוד. לדוגמה, חומר לניקוי קר של תנורים מכיל ריכוז גבוה של חומר אלקלי, בדרך כלל סודה קאוסטית; חומרים לניקוי אסלות ולניקוי אבנית מבוססים, בדרך כלל, על חומצה הידרוכלורית. רובנו חשופים לחומרי ניקוי לפרק זמן קצר, יחסית, בעת ניקוי הבית. במקומות עבודה, כמו מפעלי תעשייה, משרדים ובתי חולים, משתמשים במגוון יותר רחב של חומרי ניקוי ובריכוזים שהם בדרך כלל יותר גבוהים. בכל מקום עבודה מועסקים עובדים שעיקר עבודתם הוא ניקוי, לכן זמן החשיפה של עובדים אלה לחומרי הניקוי הוא ארוך יחסית. רובנו קונים את חומרי הניקוי בלי לתת את הדעת על חומרת הנזק האפשרית לבריאות האדם ולסביבה. כמה חומרים הנמצאים בשימוש ידועים כגורמים נזק לעור, לעיניים ולמערכת הנשימה בחשיפה לזמן קצר. בחשיפה ממושכת, חומרי ניקוי מסוימים, כגון תרסיסים לחיטוי, משפיעים על התפתחות אסתמה תעסוקתית אצל עובדי ניקיון. ההתפתחות הטכנולוגית המהירה לא פסחה כמובן על ענף משק הבית המוסדי. בדיוק כמו כל עסק אחר, עבר גם ענף זה שינוי משמעותי בשיטות ניקוי חדשות, בחומרי ניקוי חדשים ובציוד. המושג ניקיון ירוק, שהתפתח, מתייחס לשימוש בשיטות ניקוי ובחומרים ידידותיים לבריאות האדם ולאיכות הסביבה. נוסף על כך, ניקוי ירוק מתייחס לדרך שבה מוצרי ניקוי ביתיים ותעשייתיים מיוצרים, ארוזים ומופצים. תהליך הייצור ידידותי לסביבה ואריזות המוצרים מתכלות. להלן חלק מהמגמות והחידושים בתחום זה: חומרי ניקוי אקולוגיים: קיים מגוון רחב של חומרי ניקוי "ירוקים", אשר נותנים מענה לצרכים השונים. כגון הסרת שומנים

ניקוי אבנית, הסרת חלודה, ניקוי וחיטוי, הסרת דבק, הסרת צבע ועוד. חומרים אלה מכילים ריכוז מופחת בהרבה של חומרים מסוכנים, כך שאינם מהווים סיכון לבריאות האדם ולאיכות הסביבה. שימוש בחומרי הניקוי האקולוגיים לא רק מונע פגיעה בבריאות האדם וזיהום הסביבה, אלא גם מאפשר לרוב שימושים נוספים בשארית המים המשמשים לניקוי. 

 בטיחות 373 מאי – יוני 2018 27, il.org.osh.www

שלפתם את האקונומיקה ושלל החומרי הכימיקלים לנקיון המפעל  תחזירו אותם לאייטיז.

 יש חומרי ניקיון אקולוגיים  הנה 10 כללים לניקיון בריא

נתרן תת כלוריתי, חומצה הידרוכלורית, אמוניה, פרבנים, דיוקסין, טריקלוזן וחמצן אתילן. לא, לא מדובר ברשימת מרכיבים של וולטר וייט בפרק של "שובר שורות", אלא בתוויות האזהרה של חומרי הניקוי שיושבים אצלכם מתחת לכיור. ואם המרכיבים לא מרגשים אתכם אולי תוויות האזהרה יעוררו יותר עניין: לאחסן את חומרי הניקוי במקום לא נגיש לילדים, להשתמש בכפפות ומשקפי מגן לעיניים, להיזהר ממגע עם העיניים, לא למאכל, לא לשתייה, לא למגע אדם, עלול לגרום לכוויות ועם פוטנציאל לעלות באש את כל המפעל .

קיצור, מוצרי הניקיון הרגילים מכילים כימיקלים והרבה מהם, ויש להם פוטנציאל לפתח מחלות כמו אסתמה, זיהומים, אלרגיות לעור ועוד. מחקר של EWG – הארגון האמריקאי לסביבה – בחן את 21 מוצרי הניקיון הפופולריים ביותר, ממבשמי אוויר ועד חומרי ניקיון רב תכליתיים, ומצא שכולם מכילים יחד מעל 450 כימיקלים שמשתחררים לאוויר הבית ונמצאים במגע ישיר עם עור הפנים, הגוף והריאות. 

אבל אנחנו לא כאן כדי לבאס, אלא כדי לספר על האלטרנטיבה, והיא קיימת על שלל חומרי ניקיון מחומרים טבעיים ואקולוגיים. בניגוד למה שנוטים לחשוב, הטבע שלנו לא פחות חזק מאקונומיקה ויש לו את כל המשאבים הטבעיים להסיר אבנית, לחטא ולנקות. מלימון ופירות הדר ועד חומץ טבעי, החומרים האקולוגים הם פשוט בריאים יותר, בטוחים יותר וטבעיים יותר. הם מתפרקים ביולוגית בלי לזהם מי תהום וקרקע ויגרמו לכם להרגיש טוב יותר, ובניגוד לכימיקלים, אתם יכולים להיות בטוחים יותר בעבודה המצריכה עבודה עם חומר י ניקוי 

גם הפופולריות הגוברת שלהם אפשרה את הוזלת מחיריהם, כך שהם לא יקרים יותר מהמוצרים המזהמים. 

מאמרים קשורים