חומרי ניקוי אקולוגיים

נושא הניקיון הוא נושא חשוב לכולנו ובין התעשיות שיותר מקפידות על סטריליזציה וניקיון גבוהים הם תעשיית המזון ותעשיית התרופות. 

מבחינה אקולוגית סביבתית.

מהם חומרי ניקוי ירוקים?

חומרי ניקוי אקולוגיים מבוססים על שימוש ברכיבים טבעיים בלבד ואינם מכילים אמוניה, כלורה, תרכובות דלק כימיים ושאר רכיבים המזיקים לעור, למערכת הנשימה ולסביבה. לאותם חומרי ניקוי יש הרכב ייחודי שאינו מסכן את הבריאות, זאת בשונה מחומרי ניקוי המיוצרים עם שימוש ברכיבים כימיים. כולנו מכירים את הריח של אקונומיקה קטלנית בשירותים ציבוריים ואפילו בבית שלנו. מוצרים חזקים אלו אמנם מנקים ביעילות אך הם קטלניים למערכת הנשימה וגם לעור ועלולים לעודד היווצרות של זיהומים, דלקות ומחלות עור שונות. המעבר לשימוש בחומרי ניקוי ירוקים הוא מעבר שמתבצע בהדרגה, יותר ויותר בעלי עסקים, מפעלים וארגונים עוברים לעשות שימוש בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה, אלו מיוצרים מחומרים איכותיים שאינם מזיקים.

חומרי ניקוי אקולוגיים – יתרונות

  • אינם מכילים כימיקלים סינתטיים ורעלים.
  • שומרים על המאזן האקולוגי.
  • שומרים על הבריאות.
  • מתפרקים במהירות אחרי השימוש.
  • מסייעים למנוע זיהום.
  • מאפשרים לחסוך במים.

שומנים לתעשייה, מסיר שומנים המיועד לתעשיית התרופות והמזון, סדרת מוצרים לניקוי אבנית עקשנית, מסיר חלודה ועוד. החברה שמה לה למטרה לספק לעוד ועוד לקוחות בישראל חומרי ניקוי המבוססים על רכיבים טבעיים דוגמת קליפות הדר, תמציות לימון ועוד, עם דגש על מרקמים נעימים, ניקוי קל ופשוט ללא תזקיקי נפט המזיקים לנו.

מוצר אקולוגי יתרונות, יעילות ובטיחות המוצר

מוצר ירוק מבוסס על רכיבים טבעיים-אורגנים, לא רעילים ומתכלים. כדוגמת:  מינרלים טבעיים, שמנים צמחים טהורים ומי חמצן אשר אינם מזיקים.  מוצר ירוק הינו מוצר בעל תו תקן ירוק המוענק למוצרים ירוקים על ידי מכון התקנים הישראלי והמשרד לאיכות הסביבה למוצרים אשר פגיעתם בסביבה היא פחותה, החומר צריך לשפר יעילות אנרגטית, ידידותי לסביבה וניתן לשימוש חוזר.
עיקרי יתרונות המוצר הירוק הם רבים.  ראשית,  המוצר אינו מהווה סיכון בריאותי ובתהליך ייצורו הוא איננו מנוסה על בעלי חיים. בנוסף, המוצר ידידותי לסביבה ותהליך אריזתו ירוק גם כן. החומר הירוק, מתפרק ביולוגית לאחר השימוש בו ובכך אינו מותיר אזור מזוהם. המוצר מבוסס על חומר טבעי בשילוב של טכנולוגיות חדישות,  הוא נטול כימיקלים כדוגמת סודה קאוסטית ותזקיקי נפט,  מה שהופך אותו לבטוח לשימוש. החומר מרוכז וניתן לדילול במים מכך אפשר להפיק חומר רב יותר לשימוש ולחסוך בעלויות. הרכיבים הפעילים בחומרים ירוקים יכילו בדרך כלל רמת רעילות נמוכה משמעותית מחומרי ניקוי מקבילים רגילים ולכן יהיו בטיחותיים יותר בזמן השימוש והאחסנה. החומר מתפרק התפרקות ביולוגית מלאה לסביבה, החומרים מתפרקים לתוך הסביבה הטבעית במהירות וללא שהם משאירים שאריות שהסביבה לא מסוגלת לעכל.
המוצר הירוק אינו מכיל כימיקלים – יש חומרים טבעיים רעילים כמו לדוגמה בורקס (חומר בסיס), או ציאניד. חשוב שחומרי הניקיון לא יהיו רעילים לעור, ולרקמות הגוף. אי הרעילות חשובה במיוחד בכל הנוגע לילדים ונשים הרות שרגישים יותר לרעלים. למשל נוזלי הכלים למיניהם ומסירי השומנים המצויים בכל בית מבוססים על רכיבים כדוגמת גופרית, בנזן ו – SLS. מקורם של השניים הראשונים הינו בנפט. הבנזן הינו אחד מהחומרים המעטים בעולם שסווגו כמסרטנים בוודאות.   ה – SLSידוע כמי שמסייע לחדירתם של חומרים רעילים למחזור הדם. רכיבים אלו בתוספת בשמים וצבעים הקיימים במוצר זה ומהווים מקור להתפתחות אלרגיות, מחלות עור ולפגיעה בעור הידיים.  שטיפה בחומרי ניקוי נחותים יכולה להשאיר שאריות לכלוך שיכולות למצוא את דרכם לדרכי העיכול ולגרום לנזקים כבדים. יחד עם זאת השימוש בחומרי ניקוי על בסיס חומרים ממיסים, פוגעים פגיעה בלתי הפיכה בעור הידיים ואף עלולים להיות גורם למחלות. דוגמה נוספת  הוא אקונומיקה, מוצר  נפוץ הנמצא בכל בית בישראל המכיל כימיקל כלור. כלור הוא גז הנפלט במהלך השימוש במוצר. כתחליף לאקונומיקה בעלת הכלור  קיימים מוצרים המבוססים על חמצן פעיל כדוגמת אבקת ההלבנה או על חומצות טבעיות כדוגמת הטואלט והאנטי סקאל אשר יכולת הניקוי והחיטוי שלהם גבוהות ומהוות תחליף מצוין לאקונומיקה.  החומר הירוק הוא גם יעיל, מנקה ומחטא ביסודיות והוא גם בטיחותי שכן אינו פוגע במגע עם העור. התחליפים מבוססים על רכיבים טבעיים ואקולוגיים ואינם מכילים תוצרי נפט, בשמים או מלח, ואין בהם אדים רעילים או מגרים. העדר רכיבים אלו מחד ושימוש ברכיבים שהשפעתם על גופנו חיובית, מפחית באופן ניכר את הפגיעות ובמקרים רבים ניתן להיווכח כי תופעות האלרגיה, האקזמה והיובש נעלמו למי שהשתמש במוצרים אלו. בנוסף, במוצר הירוק אין רעילות למערכות ביולוגיות – אפשר 


מוצרים המכילים חומר כימי מביאים לנזק למשתמש אפילו מחשיפה לזמן קצר זאת עקב פליטת האדים והחלקיקים אשר נותרים באזור השימוש זמן רק לאחר השימוש בהם.  מוצר כימי מיוצר במטרה להשמיד חיידקים והחומרים שיש בו עלולים להזיק למי שבא עם החומר במגע. שימוש תדיר בחומר עלול להחליש את המערכת החיסונית שלנו ולהוביל לתגובות אלרגיות, בעיות נשימה, סחרחורת וכאבי ראש. בנוסף, חומרים המכילים כימיקלים ואינם ירוקים גורמים לנזק עתידי לאיכות הסביבה. הנזקים הנגרמים הם לרוב בלתי הפיכים, ויתבטאו בסופו של דבר בפגיעה סביבתית אשר תביא להידלדלות מקורות הטבע החיוניים לקיומנו. דוגמה לאמצעי ניקוי ירוק המוכיח את יעילותו ובטיחותו הוא סופג שמן אורגני. בטיפול במקרי שפיכת שמן, שימוש בחומר בעל כימיקלים עלול לגרום לנזק רב מהתועלת שכן חלחול החומר לאדמה עלול להגיע למי התהום ולזהם עתידית את מי השתייה. לעומתו שימוש בספוגי שמן אורגנים שהם בעלי יכולת ספיגה גבוהה וחזקה הם פתרון יעיל, ידידותי לסביבה, זול והחשוב ביותר -בטיחותי. מוצרי ניקוי המורכבים מחומר כימיקלי ולא ירוק עלולים להביא לנזק העולה על התועלת. במבחן התוצאה ההבדל בשימוש החומר הכימיקלי לעומת הירוק הוא קטן ולא משמעותי זאת לעומת תוצאות השימוש בחומר הכימי המביאות לנזק אישי וסביבתי.
מוצרי הניקיון הרגילים המצויים כיום בשוק מיוצרים מחומרי גלם אשר רובם מזיקים לסביבה ולבריאותנו. חומרי הגלם הנפוצים מבוססים בעיקר על תוצרי נפט, זרחות (תחמוצות זרחן), כלורידים, חומצות אנאורגניות אגרסיביות ומתכות, אשר רובם אינם מתפרקים במשך שנים רבות, גורמים נזק נשימתי, נאגרים  בתחתית הים ובמקורות המים, נספגים באדמה, מזהמים ויוצרים נזקים סביבתיים לחי ולצומח. לעומתם חומרי ניקוי אקולוגים הינם אורגנים ולכן הם מתפרקים ביולוגית לאחר השימוש. תהליך הפירוק  נעשה בתהליך טבעי מה שהופך את המוצר חזרה לחומר בסיס אשר הגעתו למי השפכים וחזרה למחזור מי השתייה  הליך תקין ולא מזהם. אל אף יתרונם הסביבתי של המוצרים הירוקים הם אינם נופלים ביכולתם להביא לרמת ביצוע גבוהה. תוצאות השימוש בהם חיוביות ויעילות זאת ללא הזיהום הסביבתי.
השימוש בחומר הירוק בטוח יותר וניתן להשתמש בו בקרבת תינוקות ונשים הרות. הרכיבים הפעילים במוצר הירוק מכילים רמת רעל נמוכה מאוד לעומת חומרי ניקוי המכילים כימיקליים וכתוצאה מכך הם בטיחותיים לשימוש ואחסון.
לסיכום, לאור כל המוצג לעיל ניתן להסיק כי מוצרים ירוקים הינם יעילים, בטיחותיים, עדיפים על המוצרים הקונבנציונליים בעלי הכימיקלים ידידותיים לסביבה ובטיחותיים.
 


צעד שלישי, רמת קושי: קל-בינוני – מעבר לחומרי ניקוי אקולוגיים: בניגוד למה שנוטים לחשוב חומרי הניקוי האקולוגיים כבר לא כל כך יקרים כפי שהיו. הביקוש ההולך וגדל הביא לתחרות, שהביאה אתה הורדת מחירים ומבצעים. כאן אנו מכניסים, בנוסף לאיכות הסביבה, שיקולים אינטרסנטיים: הבריאות שלנו. רוב מקרי הדרמטיטיס (דלקת עור ממגע, או אקזמה) נגרמים כתוצאה ממגע עם חומרים כימיים המצויים בחומרי ניקוי שברובם מכילים חומרים מסירי שומנים. אלה פוגעים בשומנים ובפרוטאינים של העור ובכך פוגעים בחסם הטבעי של העור, מה שגרם לדלקת. כך שבניגוד לטענת המפרסמים אין אף חומר ניקוי המעניק לחות לעור. חשיפה גדולה לחומרים מתרחשת בזמן עבודות הניקוי לא רק במגע ישיר אלא גם דרך נשימת האוויר הספוג בחלקיקי החומר.

מאמרים קשורים